23.12 - 27.12 on meie kauplus suletud. häid pühi!

Hallituse vältimine ja tõrjumine vannitoas

Vannituba on üks niiskemaid ja enim kasutatud ruume kodus, mistõttu pakub see hallitusseentele ideaalseid kasvutingimusi. Tumedad laigud vuukides, ebameeldiv lõhn või hingamisteede ärritus võivad viidata hallituse olemasolule. Kuum dušš, halb ventilatsioon ja pidev niiskus loovad keskkonna, kus hallitus saab kiiresti levida ja muutuda tõsiseks probleemiks nii eluruumide seisukorra kui ka tervise seisukohalt.

Hallituse vältimine ja tõrjumine vannitoas vipex

Kuidas hallitus vannitoas tekib?

Hallitus vannitoas on probleem, millega paljud meist varem või hiljem kokku puutuvad. Selle tekkepõhjused on seotud eelkõige vannitoa keskkonnaga – pidev niiskus, kehv ventilatsioon, temperatuurikõikumised ning orgaanilise mustuse kogunemine loovad ideaalse pinnase hallituse arenguks. Näiteks kuuma duši all käies tekkiv veeaur kondenseerub jahedamatele pindadele, nagu plaadid ja laed. Kui seda niiskust ei eemaldata või ruum ei kuiva piisavalt kiiresti, hakkavad õhus olevad hallituseosed paljunema ja moodustama tumedaid laike.

Sama juhtub ka lekkivate torude või kraanide ümbruses, kus vesi imbub seinte või põrandakatte alla. Tihti ei osata tähelepanu pöörata ka dušinurgale või vanniäärsele silikoonile, mis aja jooksul praguneb ja kaotab oma vett tõkestava võime. Kui silikooni taha koguneb niiskus, hakkab hallitus seal tasapisi arenema, sageli märkamatult.

Kohad, kuhu hallitus vannitoas tekib

Hallitus ei piirdu vaid nähtavate pindadega. Enim levinud on see vuukides, silikoonitihenditel ja dušinurkades. Samas võib see tekkida ka lakke, eriti nendes kohtades, kuhu kondenseerunud niiskus koguneb. Kui ventilatsioon on ebapiisav, võivad ka peeglid ja kapitagused muutuda hallitusele sobivaks kasvukeskkonnaks. Vannimatid, pesukorvid, dušikardinad ning isegi šampoonipudelid, mille all on pidev niiskus, võivad peita hallituselaike.

Kapid ja sahtlid, kuhu on sattunud veepiisku või kust ventilatsioon läbi ei käi, on samuti hallituse jaoks soodsad kohad. Isegi pesumasina ümbruses või selle all võib hallitus areneda, kui vesi lekib või pind jääb pikaks ajaks niiskeks. Hallituse tekkekohad vannitoas on seega tihti üllatavad, mistõttu tuleb jälgida kogu ruumi, mitte ainult silmnähtavat mustust.

Hallituse vältimine ja tõrjumine vannitoas vipex

Hallituse mõjud tervisele

Hallitus ei ole ainult esteetiline probleem, vaid ka oluline terviserisk. Inimesed, kes puutuvad kokku hallitusseentega, võivad kogeda mitmeid ebamugavusi – kergematest allergilistest sümptomitest kuni tõsiste hingamisteede probleemideni. Sage kokkupuude hallitusega võib põhjustada aevastamist, kinnist või tilkuvat nina, punetavaid silmi, köha ja peavalu. Astmaga inimestel võib hallitus vallandada sümptomeid või muuta olemasoleva seisundi raskemaks. Mõnel juhul võivad hallituseosed põhjustada ka kopsupõletikku või muid tõsisemaid tüsistusi.

Eriti ohtlikuks peetakse musta hallitust ehk Stachybotrys chartarum’i, mis võib toota mükotoksiine. Need ained on neurotoksilised ja võivad mõjutada kesknärvisüsteemi. Terviseamet hoiatab, et pikemaajaline kokkupuude hallitusega võib mõjutada üldist enesetunnet, keskendumisvõimet ja isegi immuunsüsteemi tööd.

Kuidas hallituse teket ennetada?

Parim viis hallituse vastu võitlemiseks on selle tekkimise ennetamine. Vannitoas tähendab see ennekõike korralikku ventilatsiooni. Soovitav on kasutada tõhusat vannitoa ventilatsiooni, mis jätkab tööd vähemalt 30 minutit pärast pesemist. Lisaks tuleks hoida vannitoa uks avatuna, et tagada õhu liikumine ja niiskuse hajumine. Kui võimalik, võib kasutada ka õhukuivateid või niiskusimureid, et hoida üldist õhuniiskust madalamal tasemel.

Kõik pinnad, mis satuvad kokku veega – sealhulgas seinad, põrandad, peeglid ja dušikardinad – tuleks pärast pesemist kuivaks pühkida. On oluline puhastada regulaarselt seebijäägid, šampoonitilgad ja mustus, kuna need pakuvad hallitusele toitaineid. Vannitoa sisustus, nagu vaibad ja kardinad, võiksid olla kergesti pestavad ja kiiresti kuivavad.

Hallituse teket aitab ennetada ka spetsiaalsete puhastus- ja hooldusvahendite regulaarne kasutamine, mis loovad pindadele kaitsekihi ja muudavad need seentele vähem sobivaks.

Hallituse vältimine ja tõrjumine vannitoas vipex

Kuidas hallitusest lahti saada?

Kui hallitus siiski ilmub, on oluline sellest võimalikult kiiresti vabaneda. Väiksema hallituse korral saab kasutada koduseid vahendeid, nagu äädikas või söögisooda. Valge äädikas mõjub hästi vuukide ja keraamiliste pindade puhastamiseks – seda tuleks pihustada otse kahjustatud alale, lasta seista vähemalt 30 minutit ja seejärel harjaga maha nühkida. Söögisooda võib segada veega pastaks ja kasutada abrasiivse puhastusvahendina.

Suuremate kahjustuste korral tuleks kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid, mis on mõeldud hallituse eemaldamiseks. Mitmed turul levinud tooted sisaldavad kloori ja desinfitseerivad pindasid, tappes hallitusseened juuretasandilt. Samas tuleb arvestada, et kloori sisaldavad vahendid võivad kahjustada silikooni ja eraldada tugevat lõhna, mistõttu tuleb neid kasutada hästi ventileeritud ruumis.

Kui hallitus on levinud seina või lae sisemusse või kui probleem kordub regulaarselt, võib see viidata sügavamale niiskusprobleemile, mis vajab professionaalset sekkumist. Spetsialistid saavad kindlaks teha niiskuseallika, teostada vajadusel remondi ning kasutada ehitusmaterjale, mis takistavad tulevikus hallituse levikut.

Hallituse vältimine ja tõrjumine vannitoas vipex

Hallitus vannitoas ei ole midagi, mida tohiks eirata. See tekib niiskuse, halbade ventilatsioonitingimuste ja hooldusvigade tõttu, ent võib avaldada laiaulatuslikku mõju nii kodu seisukorrale kui ka selle elanike tervisele. Õigeaegne hooldus, õige ventilatsioon ja spetsiaalsed hallitustõrjevahendid aitavad selle ohu kontrolli all hoida. Kui hallitus on juba tekkinud, tuleb tegutseda otsustavalt, et vältida terviseriske ja ehituskahjustusi.

Kuidas saame aidata?

Populaarsed otsingud: