BETOONI MITU NÄGU

Betoon on komposiitmaterjal, mis koosneb jämedakoelistest täitematerjalidest, mida seob aja jooksul kõvastuv tsement. Varaseimad laialdased betoontehnoloogia kasutajad olid vanad roomlased. Pärast Rooma impeeriumi kokkuvarisemist muutus betooni kasutamine haruldaseks, kuni see tehnoloogia 18. sajandi keskel uuesti kasutusele võeti. Tänapäeval on betoon üks enim kasutatud ehitusmaterjal, mis oma ehedal kujul on leidnud rakendust ka esteetilise kujunduselemendina. Kuna aga betoonpinna hooldamine nõuab teadmisi, oskusi ja vaeva, siis on selle praktiliseks asendajaks keraamiline plaat, olles tugev, väliskeskkonna mõjudele vastupidav ja veekindel. Betooniimitatsioon plaadil on äravahetamiseni sarnane eheda materjaliga ja sellist plaati pakub pea iga tootja, aga teistest eristumiseks on paljud oma kollektsioonides pakkunud välja ka dekoreeritud plaati, vürtsitades betooni loomulikku väljanägemist omal erilisel moel.

1 Seramiksan Beton
Ilmekaks näiteks on Türgi tootja SERAMIKSAN kollektsioon Beton, kus dekoreeritud plaadil on betooni industriaalne välimus ühendatud antiigihõngulise ornamentikaga, mis oleks justkui põlises pakutrükitehnikas plaatidele kantud. Kollektsiooni kujundus on nagu austusavaldus vanadele roomlastele.
2 Erme Aurelia Vintage Naide
Betooni on rikastanud ka ERMES CERAMICHE kollektsioonid Vintage, kus lapitekimustri iga 20 x 20 cm tahvlike on retrohõnguline, ning Vintage +, kus rustikaalset interjööri ehib kuusnurksete plaatide lapitekk.
3 Ermes Aurelia Vintagepluss
Betooni Mitu Nägu 10

Nagu ülaltoodud kollektsioonidest nähtub, on paljud tootjad kasutanud oma betooniseeriates lapitekivormingut, kus inspiratsiooniallikaks antiigimuster või retro. Ilmekas näide on Tšehhi keraamiliste plaatide tootjalt RAKO, kus seeria Betonico plaadid on justkui taaskasutatud lapitekk.

4 Rakobetonico
Betooni Mitu Nägu 11

ARCANA CERAMICA esitleb kollektsiooni Tempo, mille koosseisus on ka 60 x 60 plaadid, millel üleplaadisuurune antiigimuster. Sama tootjalt tuleb hoopis teise alatooniga, geomeetrilise mustriga plaadid, mis kuuluvad kollektsiooni Fulson.

5 Arcanatiles Concretes Tempo
6 Arcanatiles Concretes Blues Fulson

Tootjal ERMES CERAMICHE on kollektsioon Soho, kus on samuti geomeetrilise, ebakorrapärase geomeetrilise mustriga dekoreeritud plaadid. Tekstuurid ja dekoratiivsed elemendid muudavad Soho sobilikuks kõige erinevamatele rakendustele, nii põrandatele kui ka seintele, nii sise- kui ka välistingimustesse.

7 Ermes Aurelia Soho

ERMES CERAMICHE teine kollektsioon Brick pakub erinevaid telliskivi kasutamisviise igasuguste interjööristiilide jaoks, seda nii sise- ja välistingimustes, põrandatel ja seintel.

8 Ermes Aurelia Brick Black
Betooni Mitu Nägu 12
9 Ermes Aurelia Brick Kalasaba
Betooni Mitu Nägu 13